W żywieniu musimy uwzględnić produkty bogate w jod, a więc ryby i owoce morza, wołowinę i wieprzowinę, mleko i produkty mleczne, jaja, ryż, chleb żytni, płatki owsiane, zieloną sałatę, marchew, białą kapustę, szpinak, rzodkiewkę, ziemniaki, ogórki, ananasy, jabłka i gruszki. Powinniśmy też używać soli jodowanej, ale dania solimy dopiero po ugotowaniu, bo w przeciwnym razie jod wyparuje.
Chorzy na nadczynność tarczycy muszą dostarczać organizmowi więcej energii, powinny więc jadać 5-6 posiłków dziennie, a produkty wysokobiałkowe włączać do każdego posiłku.
Przyrządzane dania powinny być bogate w witaminy, zwłaszcza witaminę A (marchew, papryka, pomidory, morele i brzoskwinie), witaminę C (natka pietruszki, czerwona papryka, cytrusy, truskawki) oraz składniki mineralne, przede wszystkim wapń (mleko i jego przetwory).
Dodatkowo dieta powinna być lekkostrawna, a zatem należy unikać dań tłustych i smażonych. Korzystne jest gotowanie potraw na parze, dusząc bez obsmażania lub piekąc w folii. Należy ograniczyć tłuszcze do nie więcej niż 70 g na dobę, a większość z nich powinna pochodzić z tłuszczów roślinnych.
W nadmorskim powietrzu warto spacerować brzegiem morza i głęboko oddychać. Najlepiej robić to o świcie, późnym latem.
Specjaliści od żywienia uważają, że nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania jodu. Jednak osoby chore na nadczynność tarczycy powinny konsultować z lekarzem wyjazdy nad morze.